Niebanalna architektura i doskonała akustyka czyli Galeria Północna w Warszawie

Całkiem niedawno słowo „galeria” kojarzyło się z ciszą, skupieniem i wiszącymi na ścianach obrazami. Nieco później pierwsze skojarzenia z tym słowem biegły w kierunku coraz większych i bardziej zaawansowanych przestrzeni handlowych, oferujących coraz bardziej rozbudowany program funkcjonalny. Ostatnio jednak pojawiają się na architektonicznej mapie Polski obiekty, dzięki którym te dwa znaczenia coraz bardziej się zbliżają.

Galeria Północna w Warszawie, widok zewnętrznej elewacji budynku w zachmurzony dzień

Mowa między innymi o warszawskiej Galerii Północnej. 64.000 metrów kwadratowych powierzchni handlowej zaprojektowanej przez pracownię APA Wojciechowski Architekci z niezwykłą dbałością o wszystkie detale - także te związane z ochroną środowiska naturalnego. Najlepszym dowodem jest certyfikat LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) przyznawany budynkom, które pozwalają na oszczędność zasobów i mają pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców. To jednak cały czas funkcja komercyjna. Co z pierwotnym, ekspozycyjnym i edukacyjnym znaczeniem słowa „galeria” od którego zaczęliśmy tą opowieść?

Galeria Północna w Warszawie. Jasno oświetlone wnętrze wykończone płytami Nida Sonic z widokiem na rzeźbę Wir autorstwa Oskara Zięty.

Przede wszystkim Galeria Północna stanowi swoistą obudowę dla monumentalnego dzieła jednego z najciekawszych współczesnych polskich artystów i designerów: Oskara Zięty. Mowa o rzeźbie „Wir” wykonanej w autorskiej technologii opracowanej przez artystę - metodzie FiDU. 22-metrowa instalacja jest najwyższą rzeźbą w Polsce. Słowo „obudowa” nie zostało użyte przypadkowo - tak imponująca konstrukcja mogła zostać zainstalowana jedynie w trakcie budowy galerii.

Z pierwotnym znaczeniem słowa „galeria” wiążą się jednak jeszcze skojarzenia z ciszą i skupieniem. W wypadku obiektu handlowego tej wielkości dobra akustyka ma zresztą także znaczenie użytkowe i wpływa na bezpieczeństwo - chodzi chociażby o słyszalność i rozpoznawalność nadawanych komunikatów i sygnałów alarmowych. Na co dzień jednak wpływa ona głównie na dobre samopoczucie klientów centrum handlowego. Jej osiągnięcie w tak ogromnym i skomplikowanym budynku, w dodatku wypełnionym ludźmi i ogromną ilością źródeł dźwięku nie jest jednak proste. Nie znaczy to oczywiście, że (przy zastosowaniu odpowiednich materiałów) niemożliwe. Tymi „odpowiednimi materiałami” jest w tym wypadku produkowana przez Siniat płyta dźwiękochłonna Sonic, doskonale pochłaniająca dźwięk i pomagająca w likwidacji zjawiska pogłosu. Aby osiągnąć zamierzony efekt w Galerii Północnej na sufity i ściany użyto ich 12.000 m². To mniej więcej powierzchnia dwóch boisk do piłki nożnej. Liczba jest naprawdę imponująca, podobnie jak osiągnięty efekt. Szczególnie dumny jest z niego p. Dariusz Kowalczyk, pełniący rolę opiekuna inwestycji ze strony firmy Siniat.

Galeria Północna w Warszawie, wnętrze budynku z wyraźnie widocznymi płytami Nida Sonic oraz rzeźbą Wir autorstwa Oskara Zięty

Jedną z ogromnych dodatkowych zalet płyty Sonic, modelowo wykorzystaną w Galerii Północnej przez architektów, jest zróżnicowany i bardzo atrakcyjny wzór perforacji, a także możliwość swobodnego łączenia jej z innymi systemami suchej zabudowy. Umożliwiło to stworzenie przestrzeni nie tylko doskonałej akustycznie, ale też pięknej i stanowiącej znakomite tło do ekspozycji zarówno dzieł sztuki, jak i elementów związanych z funkcją komercyjną obiektu.

Płyty wielu rodzajów pełnią zresztą w galerii różne funkcje, także zdecydowanie mniej eksponowane (co nie znaczy, że mniej ważne). Mowa tu chociażby o Promatect®-L500 użytych do zabezpieczenia przeciwpożarowego tras kablowych czy wykonanie czerpni instalacji wentylacyjnej. W przeciwieństwie do produktów akustycznych w tym wypadku mamy nadzieję, że ich kluczowe parametry nigdy nie zostaną wykorzystane. Warto jednak pamiętać, że zadbano nie tylko o komfort i wrażenia estetyczne użytkowników centrum, ale także o ich bezpieczeństwo. Wachlarz produktów użytych w tym celu jest oczywiście znacznie szerszy, ponieważ aby optymalnie wykorzystać możliwości i zapewnić maksymalną ochronę, spora część produktów Promatu ma niezwykle precyzyjnie wyznaczone obszary stosowania.

Zdjęcie złożone z dwóch ujęć pokazujących różne elementy wykończenia znajdujące się we wnętrzu Galerii Północnej w Warszawie

To jednak tylko wzmianka. Na co dzień cieszmy się niebanalną architekturą i doskonałą akustyką - niezależnie od tego, czy przychodzimy podziwiać rzeźbę Oskara Zięty, odpocząć w ogrodzie na dachu, czy też zwyczajnie zrobić zakupy.

Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy

NEWSLETTER SINIAT

Wiedza na temat suchej zabudowy jest specjalistyczna, dlatego pragniemy się nią dzielić. Po zapisaniu się do naszego newslettera otrzymasz całkowicie darmowego e-booka.

"Warunki techniczne wykonania i odbioru systemów suchej zabudowy" to aż 102 strony ciekawych porad i wskazówek, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej pracy!

CHCESZ ZARABIAĆ WIĘCEJ? ZAPISZ SIĘ NA PROFESJONALNE SZKOLENIE W TWOIM REGIONIE!

Innowacyjne i efektywne rozwiązania
Certyfikowana i przetestowane rozwiązania
Zaangażowanie w zrównoważone budownictwo