Sucha zabudowa w budownictwie wielorodzinnym

Sucha zabudowa – będąca alternatywą dla kosztownych, ciężkich i kłopotliwych w montażu tradycyjnych materiałów budowlanych – jest dziś stosowana niemal we wszystkich wnętrzach publicznych (takich jak biura, szpitale, galerie handlowe, szkoły i uniwersytety), ale też coraz częściej we wnętrzach prywatnych. Systemy suchej zabudowy w budownictwie mieszkaniowym, dobrze znane w Skandynawii, Anglii czy we Francji, również w Polsce zyskują na popularności i zdobywają uznanie zarówno firm deweloperskich, jak i architektów.

Zdjęcie przedstawia budynek wielomieszkaniowy Osiedla Strzeszyn Park w Poznaniu, w którym wykorzystano systemy suchej zabudowy Siniat.

Pojęcie „sucha zabudowa” powszechnie stosuje się w odniesieniu do płyt gipsowo-kartonowych. Ale to tylko część prawdy. W rzeczywistości „sucha zabudowa” oznacza całościowy system pozwalający na montaż ścian działowych i sufitów podwieszanych czy zabudowę poddaszy. Poza samymi płytami g-k (lub innymi materiałami wykończeniowymi) w jego skład wchodzą różnego rodzaju akcesoria montażowe, gipsy czy profile stanowiące konstrukcję nośną, narożniki do zabezpieczenia naroży, taśmy łączące styki płyt g-k czy blachowkręty.

Zdjęcie przedstawia poddasze w budynku wielomieszkaniowym, w którym wykorzystano ogniochronne systemy suchej zabudowy Siniat.

W polskim budownictwie mieszkaniowym zalety suchej zabudowy docenia się już od dłuższego czasu. Obecnie stosowana jest ona coraz śmielej i bardziej kompleksowo, za czym przemawia wiele zalet tego rozwiązania. Systemy suchej zabudowy z łatwością spełniają wymogi odnośnie norm stawianych budownictwu mieszkaniowemu (izolacyjność akustyczna, ochrona przeciwpożarowa), najczęściej przewyższając parametry osiągane przez tradycyjną technologię murowaną.

Ściany wewnętrzlokalowe i międzylokalowe wykonane z płyty g-k są o wiele lżejsze od tradycyjnych ścian murowanych, nie ma więc konieczności stawiania ścian w tych samych miejscach na wszystkich kondygnacjach. Mogą być one umieszczane w różnych miejscach mieszkania, przez co zapewniają nam pełną dowolność w kształtowaniu przestrzeni. Jeśli zachodzi taka potrzeba, możemy łatwo zlikwidować ścianę wewnętrzną i postawić nową w innym miejscu. W porównaniu z usuwaniem tradycyjnych ścian murowanych demontaż suchej zabudowy jest przede wszystkim mniej pracochłonny i tym samym tańszy. Co ważne, nie towarzyszy mu dodatkowy bałagan, pomieszczenie pozostaje czyste. Wyburzenie ścianki wewnętrznej z płyt g-k nie pociąga za sobą również konieczności ponownego tynkowania sufitu.

Cały montaż ścian gipsowo-kartonowych odbywa się na sucho, a z malowaniem lub tapetowaniem ich gładkich powierzchni nie trzeba czekać. Wewnętrzna przestrzeń konstrukcyjna znakomicie nadaje się do umieszczania w niej wszelkich instalacji, bez konieczności wykuwania bruzd.

Ścianka działowa w bloku wykonana z systemów suchej zabudowy Siniat
Ścianka działowa w bloku wykonana z systemów suchej zabudowy Siniat

Ścianki działowe Nida wykonane w systemie suchej zabudowy praktycznie nie stanowią również żadnych barier dla potencjalnego użytkownika. Wbrew krążącej powszechnie opinii można na nich mocować szafki kuchenne, półki, telewizory LCD, lustra, obrazy i inne przedmioty bez obawy, że ściana pęknie lub nie wytrzyma obciążenia. Należy jedynie spełnić kilka podstawowych zasad dotyczących budowy ścianek i przedścianek oraz doboru zamocowania (kołki, wieszaki).

Wnętrze mieszkania w stanie surowym wykonane z systemów suchej zabudowy Siniat

Wielką zaletą suchej zabudowy Siniat jest również to, że nie wywiera ona negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz niesie użytkownikom ekologiczne benefity. Płyty g-k Siniat produkowane są z gipsu pochodzenia naturalnego oraz celulozy pozyskiwanej m.in. z makulatury. Produkty na bazie gipsu wyróżniają się niską przewodnością cieplną i wysoką przepuszczalnością pary wodnej. Duża liczba mikroporów (60 proc.) oraz niski poziom oporu dyfuzyjnego sprawiają, że gips tworzy w naszym domu optymalny mikroklimat.

Dodatkowo płyty g-k mają wyjątkową zdolność wchłaniania nadmiaru wilgoci z powietrza i oddawania jej, gdy we wnętrzach zaczyna się robić zbyt sucho. Natomiast niska przewodność powierzchniowa naturalnego gipsu zapobiega gromadzeniu się na jego powierzchni ładunków elektrostatycznych. W praktyce oznacza to, że płyty g-k nie przyciągają kurzu, co ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach użytkowanych przez alergików.

Wnętrze mieszkania w stanie surowym wykonane z systemów suchej zabudowy Siniat
Wnętrze mieszkania w stanie surowym wykonane z systemów suchej zabudowy Siniat
Wnętrze mieszkania w stanie surowym wykonane z systemów suchej zabudowy Siniat
Wnętrze mieszkania w stanie surowym wykonane z systemów suchej zabudowy Siniat

Sucha zabudowa jest również bezzapachowa, nie emituje do środowiska żadnych substancji uznawanych za toksyczne, a także posiada znikomą zawartość pierwiastków promieniotwórczych, bez porównania niższą niż w przypadku innych materiałów budowlanych.

Płyty w pełni ekologiczne to również ekologicznie wytworzone. Dlatego też nasza firma dokłada wszelkich starań, by dbać w środowisko podczas całego procesu produkcyjnego. Certyfikat ISO 14001 – Systemu Zarządzania Środowiskiem – posiada więc nie tylko Siniat w Warszawie, lecz także nasze zakłady produkcyjne: płyt g-k w Leszczach, profili metalowych w Gackach i mieszanek gipsowych w Koninie.

Budynek wielomieszkaniowy, blok, biały, wykonany z systemów suchej zabudowy. 5 kondygnacji.

Przykładem realizacji, w której modelowo zastosowano systemy suchej zabudowy, jest poznańskie osiedle Strzeszyn Park – wyróżniają je wyjątkowe walory estetyczne i niezwykła dbałość o detale. Niepowtarzalny dizajn kameralnych i modernistycznych budynków otoczonych zielenią tworzy przyjazny dla mieszkańców klimat. Wielorodzinne budynki zachwycają dużymi oknami, przestronnymi tarasami i czterospadowymi dachami. Ich wnętrza to najpiękniejszy poemat, jaki można by napisać o suchej zabudowie – przede wszystkim uzyskano tu najwyższy standard wykończenia powierzchni, uzyskując idealnie gładkie ściany. Co więcej – podwieszane sufity, geometryczna zabudowa poddasza i ścianki działowe najwyższej jakości sprawiają, że w Strzeszyn Parku jest nie tylko pięknie, lecz także cicho, ciepło i bezpiecznie.

Innowacyjne rozwiązania

Certyfikowane systemy

Zrównoważone budownictwo